Jak postupovat při dopravní nehodě

03.01.2021

Nedávno jsme v práci narazili na téma dopravních nehod a co dělat, když se tato nepříjemná událost stane. Musím osobně říci, že já sama nevím, jak bych se v takové chvíli zachovala a určitě bych v tom okamžiku vůbec nevěděla, co dělat. První, co mě napadá je, že mám volat manželovi a ten mě, s chladnou hlavou, bude instruovat. Abyste mohli přeskočit tento krok, zjistila jsem pro Vás maximum informací a sepsala ideální postup. 

Náraz... Co teď?

Nepanikařte. Zastavte auto, zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník (minimálně 50 metrů od havarovaných vozidel na běžné silnici a 100 metrů od nehody na dálnici). Bezprostředně po nehodě je nejdůležitější zjistit zdravotní stav všech účastníků nehody, ale také ochránit životy před možnou další srážkou projíždějících aut.

V případě, že zjistíte jakékoli zranění u své posádky nebo v ostatních vozech, okamžitě volejte záchrannou službu a poskytněte první pomoc.

Policii nemusíte volat vždy

Pokud není nehoda vážná a jde pouze "o plechy", polici volat nemusíte. Je potřeba, aby byla dodržena tato pravidla:

  • škoda na jednom vozidle není vyšší než 100 000 Kč,
  • nikdo není zraněn,
  • není poškozeno silniční značení nebo jiný "státní" majetek,
  • není poškozen majetek třetí osoby (leasingová společnost, zaměstnavatel apod.),
  • není potřeba řídit dopravu v místě nehody,
  • pokud se s dalším účastníkem (popř. účastníky) shodnete na tom, jak se nehoda stala.

V případě, že se se dohodnete s dalšími účastníky, že dopravní nehodu vyřešíte bez volání policie, musíte vyplnit Záznam o dopravní nehodě.

Ideální je, když máte tento dokument v přihrádce v autě. Vyplnit ho pak není složité. Jestli si chcete být jistý, tady najdete, jak formulář vyplnit správně.

Nechejte si pomoci

Nespoléhejte se jen sami na sebe. Je možné, že budete v šoku a je to logické. Pokud si nejste jisti, jak postupovat a co všechno máte v rámci dopravní nehody udělat, zavolejte na asistenční linku své pojišťovny. Od toho tu přeci jsou. Volejte, i když nejste viníkem nehody, ale poškozeným.

Obsluha asistenční linky Vám poradí, jak přesně postupovat, co dělat, a v případě nepojízdného auta zajistí odtah a doporučí i vhodný servis.

Vše si vyfoťte a popište

Je lepší, když si následky dopravní nehody sami zdokumentujete. Telefon s fotoaparátem máme každý u sebe, a tak jednoduše vyfoťte vše, co následně můžete doložit k dokumentaci škodné události.

Důležité je zapsat si SPZ všech účastníků, jména a adresy všech řidičů, majitelů i svědků. Nezbytné jsou i údaje o pojištění ostatních účastníků nehody a podepsaný Záznam o dopravní nehodě.

Pozor na "lovce nehod"

  • Volejte a domlouvejte se pouze se svou pojišťovnou.
  • Nepodlehněte a nenechávejte si odtáhnout vůz on nikoho jiného, než Vám dojedná Vaše pojišťovna - s největší pravděpodobností by Vám potom pojišťovna odtah neproplatila a vy zaplatíte mnohem vyšší cenu. Podle druhu pojistky máte nárok třeba na odtah vozu, přistavení náhradního auta nebo zajištění ubytování. Prostě zvedněte telefon a zavolejte do své pojišťovny.
  • Nedejte se zmýlit ani označením "asistenční služba" na autě rychle Vám přispěchajícího na pomoc. Ověřte si, zda se opravdu jedná o Asistenční službu Vaší pojišťovny.
  • Buďte opatrní na to, co podepisujete. Jediné co s jistotou můžete podepsat je Záznam o dopravní nehodě pro ostatní účastníky nehody nebo pro policii. Rozhodně nepodepisujte žádnou smlouvu a už vůbec ne plnou moc.

Pomůžeme Vám s papírováním

Až se vše uklidní, zavolejte nám. Jsme tady od toho, abychom Vám pomohli s nepříjemným papírováním, a nehodu za Vás oznámíme na pojišťovně. Postaráme se o to, aby Vám škodu nahradila co nejdříve a bez komplikací.

Co dělat, pokud nesouhlasíte s výsledkem šetření škodní události

Může se stát, že pojišťovna nevyhodnotí škodní události podle Vašich představ. Pokud s jejím rozhodnutím nesouhlasíte, pomůžeme Vám, odvolat se. V našem týmu máme zkušené odborníky a škodní události dokážeme posoudit i okem soudního znalce. Proto od nás dostanete vždy relevantní komentář k dané škodní události.

Svým klientům poskytujeme kvalitní a hlavně dlouhodobý servis. Přesvědčte se. Kontaktujte nás a my Vám sestavíme nabídku přesně podle Vašich potřeb.